Stockholmské trajektové přístavy a terminály

Naposledy aktualizováno


Stockholm je centrem osobní trajektové dopravy v Baltském moři, přičemž trajekty odplouvají vysokou frekvencí z mnoha přístavů do mnoha míst ve Švédsku a po celém Baltském moři. Ve Stockholmu je obzvláště důležité vzít na vědomí, odkud váš trajekt odjíždí, protože může být blízko centra města a může být 100 kilometrů daleko. Navzdory mnoha přístavům nad velkým regionem je obvykle možné zajistit autobusové spojení z centra Stockholmu s provozovatelem trajektu a také možnosti veřejné dopravy.

Následujících šest přístavů je těch, které mají pravidelnou osobní a automobilovou trajektovou dopravu ve Stockholmu, seřazenou ze severu na jih:

  • Grisslehamn - Malé město ležící asi 100 km od Stockholmu
  • Kapellskär - Malé město ležící asi 80 km od Stockholmu
  • Värtahamnen – centrum města
  • Frihamnen – centrum města
  • Stadsgården – centrum města
  • Nynäshamn – malé město ležící asi 60 km jižně od Stockholmu

Pojďme do toho.

Map of Stockholm County with Stockholm's passenger ferry ports marked
Mapa Stockholm County s vyznačenými stockholmskými osobními trajektovými přístavy.

Grisslehamn

Grisslehamn je malé město na samém severním výběžku Stockholmské župy. Grisslehamn je více než 100 km severně od centra Stockholmu, což z něj činí nejvzdálenější osobní přístav, který je se Stockholmem spojen. Eckerö Linjen provozuje denní trajekt mezi Grisslehamn a Eckerö na Alandách (Finsko).

Autobusové spojení nabízí Eckerö Linjen, spojující Grisslehamn do Stockholmu, Norrtälje a Uppsaly v souladu s časy odjezdů.

Kapellskär

Kapellskär se nachází více než 80 km severně od centra Stockholmu. Finnlines zde volá do přístavu a jejich lodě odplouvají do Turku (Naantali) přes Alandy. Viking Line má odsud také nějaké operace a míří také na Alandy. Je také možné dosáhnout Paldiski, Estonsko s DFDS.

Nabízí se více autobusových spojů.

Map of Stockholm city center with Värtahamnen, Frihamnen, and Stadsgården ports marked.
Map of Stockholm city center with Värtahamnen, Frihamnen, and Stadsgården ports marked.

Värtahamnen

Värtahamnen je hlavním přístavem pro Tallink-Silja ve Stockholmu, s loděmi mířícími do Helsinek, Turku, Åland, Rigy a Tallinnu. Z Tallink-Silja jsou k dispozici transferové autobusy, které jedou přímo do centra města, jinak jeďte místním autobusem nebo pěšky 500 m na metro Gärdet, které vás do centra rychle dopraví. Všimněte si také, že v okamžiku, kdy loď přijede, budou na autobus a metro směřovat stovky, ne-li tisíce lidí, takže může být užitečné mít lístek předem a naplánovat si trasu.

Frihamnen

Frihamnen je docela blízko Värtahamnenu a je to přístav ve Stockholmu pro St. Peter Line (lodě do Helsinek a dále do Petrohradu), stejně jako velká většina výletních lodí, které navštěvují Stockholm po celý rok. Podobně jako ve Värtahamnenu jsou k dispozici přípojné autobusy a také možnost metra.

Stadsgården

Stadsgården je nejbližší přístav pro osobní trajekty do Gamla Stan, starého města Stockholmu. Viking Line odtud operuje a lodě odplouvají do Åland, Turku a Helsinek. K dispozici jsou místní autobusy, stejně jako přestupní autobusy provozované společností Viking Line. Přístav se nachází asi 20 minut od Gamla Stan pěšky a 45 minut od T-Centralen.

Do Stadsgårdenu není pohodlné metro, takže jedinou schůdnou možností je autobus nebo pěšky. Plánovat dopředu!

Departing Stockholm aboard a ferry from Stadsgården port.
Departing Stockholm aboard a ferry from Stadsgården port.

Nynäshamn

Nynäshamn se nachází 60 km jižně od Stockholmu. Při návštěvě Stockholmu zakotví v Nynäshamnu mnoho výletních lodí, stejně jako Stena Line (se spojením do Ventspils v Lotyšsku) a Destination Gotland Ferries (se spojením na Gotland).

Stejně jako ostatní přístavy jsou autobusové transfery nabízeny a organizovány provozovateli tak, aby odpovídaly harmonogramu příjezdů a odjezdů trajektů. Nynäshamn má také stanici lehké železnice, kterou se dostanete do Stockholmu asi za hodinu.

Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím. Dozvědět se více