Nejrychlejší trajekt ze Stockholmu do Helsinek

Naposledy aktualizováno


Hlavní města Finska a Švédska jsou dobře propojena osobními trajekty. Vzdálenost mezi Stockholmem a Helsinkami je přibližně 250 mil nebo 400 km, takže je to pěkný noční výlet. Je velmi běžné navštívit Helsinky ze Stockholmu o víkendu. Například odlet ze Stockholmu v pátek večer, přílet do Helsinek v sobotu ráno a poté odlet z Helsinek v sobotu večer a přílet zpět do Stockholmu v neděli ráno. Stejný typ cesty je běžný z Helsinek do Stockholmu. Pokud žijete ve Stockholmu nebo Helsinkách, tento výlet je cenově dostupný způsob, jak uniknout na víkend.

Stockholm a Helsinky jsou od sebe vzdáleny jen asi 400 km (250 mil).
Stockholm a Helsinky jsou od sebe vzdáleny jen asi 400 km (250 mil).

Finsko a Švédsko jsou dobře propojeny trajekty. Mnoho Finů a Švédů využívá trajekty, zejména kvůli možnosti nakupovat na palubě bezcelně/bez daně. Ceny za určité položky mohou být ve srovnání s na souši obzvláště dobré. Z tohoto důvodu ze Stockholmu operuje mnoho „mini plaveb“, které před návratem do Stockholmu plují jeden den kolem Stockholmského souostroví.

Jak dlouho trvá trajekt ze Stockholmu do Helsinek?

Plavba trajektem mezi Stockholmem a Helsinkami trvá od 16 do 17 hodin

Kolik trajektů jezdí mezi Stockholmem a Helsinkami?

Mezi Stockholmem a Helsinkami jezdí pravidelně dva osobní trajekty. Vzhledem k tomu, že vzdálenost je relativně velká, lodě jsou velké a konkurence malá, mezi Stockholmem a Helsinkami nejezdí přímo tolik trajektů (jako například mezi Helsinkami a Tallinem nebo severním Německem a Dánskem). Nazývat tyto lodě trajekty je už oříšek, protože všechny jsou schopné pojmout 2–3 tisíce lidí a zahrnují široký výběr kajut a zábavy na palubě, jako jsou sauny, taneční kluby a živá vystoupení. Jsou blíže výletním lodím než trajektům.

Možnost 1: Tallink-Silja M/S Silja Symphony + Serenáda

Operátor Logo Tallink Silja
Doba trvání 15:45 skutečných (+1h časové pásmo)
Odjezdy za den 1
Stockholmský přístav Värtahamnen
Helsinský přístav Terminál South Harbor Olympia
Zastávky Mariehamn

Tallink-Silja provozuje celoroční trajekt jednou denně mezi Stockholmem a Helsinkami, který se krátce zastaví na Alandských ostrovech. Mají dvě podobné lodě, M/S Silja Symphony a M/S Silja Serenade, které patří k největším operujícím v Baltském moři. Přejezd trvá 15 hodin a 45 minut.

Možnost 2: Viking Line

Operátor Logo Viking Line
Doba trvání 15:40 skutečných (+1h časové pásmo)
Odjezdy za den 1
Stockholmský přístav Stadsgården
Helsinský přístav Katajanokka
Zastávky Mariehamn

Viking Line má v zásadě stejnou službu jako Tallink-Silja. Odlétají každý večer v 16:30, krátce se zastaví v Mariehamnu, poté pokračují do Helsinek a přijedou v 10:10 následujícího rána. Celková doba cesty je 15 hodin 40 minut, což z něj dělá nejrychlejší současný přechod mezi Stockholmem a Helsinkami. Lodě na této trase jsou stejně velké a dobře zásobené pro hezký večer.

Skutečný nejrychlejší trajekt

Ale počkej! Existuje rychlejší cesta trajektem! Pokud pojedete trajektem ze Stockholmu do finského Turku (západně od Helsinek), část trajektu je pouze 11 hodin se zastávkou na ostrovech Aland nebo 8,5 hodiny (pouze pro cestující s auty) s Finnlines. Pak můžete jet autem nebo jet 2 hodiny vlakem nebo autobusem do Helsinek!
Autobusy a vlaky z Turku odjíždějí každou hodinu (5 až 10 minut jízdy do centra Turku, taxi tam stojí asi 5 eur). Celkově cesta zabere pouze 11 až 14 hodin a často jsou tyto lístky na trajekt levnější než přímé ze Stockholmu do Helsinek.

Trajekty ze Stockholmu do Turku

+

Vlaky z Turku do Helsinek
Autobusy z Turku do Helsinek

Ostatní trajekty mezi Švédskem a Finskem

Existuje také trajekt z Umeå, téměř 600 km severně od Stockholmu, do Vaasa ve Finsku.

Souhrn

Na rozdíl od některých jiných tras (např. Helsinky – Tallinn) není mezi provozovateli trajektů mezi Stockholmem a Helsinkami velký rozdíl v cestovní době. S Viking Line a Tallin Silja strávíte na palubě přibližně 15 hodin, zatímco s linkou St. Peter Line budete mít hodinu navíc. Tyto cesty se vždy dělají přes noc a malé rozdíly mezi operátory nejsou příliš patrné.

Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím. Dozvědět se více