Helsinské trajektové přístavy a terminály

Naposledy aktualizováno


V Helsinkách jsou v současné době čtyři přístavy a šest terminálů pro osobní trajekt. To se však může změnit, protože provozovatelé trajektů přicházejí a odcházejí ze scény. Aktuálně existuje:

  • Vuosaari – terminál Hansa
  • Katajanokka
  • South Harbor – terminál Olypmia
  • South Harbor – terminál Makasiini
  • West Harbor – Terminál 1
  • West Harbor – Terminál 2

Znalost správného trajektového terminálu je opravdu důležitá, protože jsou distribuovány po celém městě. Pomocí této mapy a našeho průvodce níže zjistíte, ke kterému trajektovému terminálu patříte.

Map of Helsinki with ferry ports marked.
Mapa Helsinek s vyznačenými trajektovými přístavy.

Hansa Terminal, Helsinki Vuosaari

Vuosaari Harbour je hlavní nákladní přístav Helsinek, který se nachází na východním předměstí. Mnoho velkých nákladních lodí sem zajíždí do přístavu. Kromě toho zde jezdí osobní trajekty z Finnlines (směřující do/z Lübecku/Travemünde Německo), Finbo Cargo (do/z Tallinnu-Muuga) a Tallink-Silja (také do/z Tallinnu-Muuga). Trajekty do/z přístavu Tallinn-Muuga jsou omezeny na cestující s vozidly.

Vzhledem k jeho poloze na okraji Helsinek je nejlepší jet těmito trajekty, pokud cestujete s vozidlem, abyste se vyhnuli přetížení centra města. Do přístavu se však lze dostat i bez auta, a to metrem na konečnou zastávku a poté přestupem na krátký autobus.

Více informací zde

Terminál Katajanokka, Helsinky Katajanokka

Terminál Katajanokka se nachází asi 2 km od centra Helsinek. V podstatě je v centru, nachází se kousek za starým trhem a Allas Sea Pool na ostrově Katajanokka. Viking Line je v současnosti jediným komerčním operátorem, který odsud míří, s loděmi odplouvajícími do Tallinnu a Stockholmu. Na terminál Katajanokka se snadno dostanete pěšky 20 minut od hlavního vlakového nádraží nebo tramvají (nejezdí sem žádné autobusy). Pozor, tramvaj se může před odjezdem docela zaplnit.

Více informací zde
Aboard a ferry docked at Olypmia Terminal, towards the left is Makasiini terminal, and to the right, a Viking Line ship docked at Katajanokka.
Aboard a ferry docked at Olypmia Terminal, towards the left is Makasiini terminal, and to the right, a Viking Line ship docked at Katajanokka.

Olympia Terminal, Helsinki South Harbor

Olympia Terminal je také velmi blízko centra Helsinek. Zatímco Katajanokka se rozprostírá na východ od starého trhu, South Harbour jde jižně od starého trhu. Z terminálu Olympia, jediného trajektu, který pravidelně jezdí pro cestující, odjíždí denně Tallink-Silja do/ze Stockholmu. Na terminál Olympia se dostanete tramvají nebo pěšky do 20 minut od hlavního vlakového nádraží.

Více informací zde

Makasiini Terminal, Helsinki South Harbor

Makasiini je nejbližší trajektový terminál k centru města, který se nachází v South Harbour, mezi starým trhem a terminálem Olympia. V současné době zde funguje jediný trajekt St. Peter Line, který jezdí do Petrohradu poměrně často, stejně jako zřídka do Tallinnu a Stockholmu.

Více informací zde

Terminál 1, Helsinki West Harbor

Helsinki West Harbor je na konci oblasti Jätkäsaari, kde byly vybudovány dva nové trajektové terminály. Terminál 1 je nejblíže centru města a v současnosti slouží trajektům Tallink-Silja do Tallinnu. Dostanete se sem tramvají nebo ~40 minut chůze od hlavního vlakového nádraží.

Více informací zde
View towards Jätkäsaari and West Harbour, with Terminal 2 closest, and Terminal 1 in the background.
View towards Jätkäsaari and West Harbour, with Terminal 2 closest, and Terminal 1 in the background.

Terminál 2, Helsinki West Harbor

Terminál 2 Helsinki West Harbor se nachází vedle terminálu 1. Je to působivý nový terminál pro osobní trajekty obsluhující trajekty z Tallink-Silja a Eckerö Line. Dostanete se k němu stejnou tramvají jako Terminál 1, jen o jednu další (a konečnou) zastávku, nebo pěšky asi 45 minut od hlavního nádraží.

Více informací zde
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím. Dozvědět se více