Co dělat na den ve Stockholmu

Naposledy aktualizováno


Pohled

Trajekty do Stockholmu

Proč navštívit Stockholm?

Stockholm je hlavním městem Švédska a nachází se na kanálech spojujících jezero Milaren s Baltským mořem. Ve městě je 14 ostrovů, a proto se Stockholmu často přezdívá „Benátky severu“.

Dnes je to krásné, dobře udržované město s velkým množstvím muzeí, kostelů, hradů a historických míst, na jejichž návštěvě byste mohli strávit týdny. Proto, pokud jste ve Stockholmu na krátkou návštěvu, je důležité plánovat dopředu, abyste mohli maximálně využít svůj omezený čas.

V tomto článku vám nabídneme plán, jak nejlépe strávit jednodenní výlet ve Stockholmu.


Dostat se do centra města z přístavu

Přístav Stadsgarden: Pokud přijíždíte trajektem přes přístav Stadsgarden, můžete jet autobusem číslo 2 nebo autobusy 401, 413, 443, 445, 474 do centra města zakoupením denní jízdenky na veřejnou dopravu.

Přístav Värtahamnen: Pokud přijíždíte trajektem přes přístav Vartahamnen, můžete jet tramvají číslo 13 do centra města zakoupením denní jízdenky na veřejnou dopravu.


Prozkoumávání města


Náměstí Kungsträdgården

Prozkoumávat město můžete z náměstí Kungsträdgården. Vedle náměstí je park, kde se celoročně konají festivaly, výstavy, bleší trhy.


Radnice

Poté můžete dojít k radnici, jedné z nejznámějších budov ve Stockholmu. Dnes budovu využívá Magistrát města a Ústřední správa města. Konají se zde také bankety na počest nositelů Nobelovy ceny spolu s registrací manželství.


Ostrov Riddarholmen a ostrov Stadsholmen

Ostrov Riddarholmen a ostrov Stadsholmen tvoří historické centrum Stockholmu, kde sídlí soudy a vládní orgány. Kostel Riddarholmen se tyčí nad ostrovem Riddarholmen. Je to jedna z nejstarších budov ve městě a hrobka švédských králů. Z ostrova se přes most Riddarholmsbrunn dostanete do Gamla Stan (staré město), které si zachovalo vzhled a ducha středověku. Nachází se zde Královský palác a Nobelovo muzeum. Královský palác je současnou rezidencí švédského krále. V paláci se nachází několik muzeí vystavujících poklady švédských králů.


Djurgarden - "ostrov muzeí"

Jako alternativní volnočasovou aktivitu ve Stockholmu můžete využít trajekt ze stockholmského nábřeží Skeppsbron na ostrov Djurgarden, kterému Švédové přezdívají muzejní ostrov. Jsou zde různá muzea: botanici, muzeum kapely ABBA, pohádkové muzeum Junibacken s Carlsonem a Muminovými. V Severním muzeu je sbírka, která seznamuje se zvláštnostmi Skandinávie.

Stockholmské metro

Za zmínku stojí také stockholmské metro, které je jedním z nejkrásnějších podchodů na světě a které lze právem nazvat samostatnou atrakcí Stockholmu. Nenechte si ujít projížďku nejdelší uměleckou galerií na světě – jak se Stockholmské metro často nazývá.


Jídlo

Stockholm je drahé město a to samé samozřejmě platí i o jídle. Existuje několik možností, jak ušetřit peníze a chutně se najíst. V první řadě jsou to pracovní obědy, které jsou k dispozici téměř ve všech restauracích ve Stockholmu. Pracovní obědy jsou na jídelním lístku označeny jako Dagens rätt nebo Dagens lunch a mají obvykle otevřeno od 11 do 14 hodin. Další dostupnou alternativou jsou domácí jídla v církevních kavárnách. Jídelní lístek nabízí širokou škálu masových, rybích a vegetariánských jídel. Další možností pro chutné a levné jídlo ve Stockholmu jsou švédské vnitřní trhy. Některé z nejoblíbenějších jsou Söderhallarna, Hötorgshallen a Östermalms Saluhall potravinářské galerie. Toto jsou oblíbená místa Švédů, kde nakupují čerstvé potraviny a chutné občerstvení.

Přejeme vám příjemný výlet a doufáme, že vám tento článek pomůže naplánovat váš pobyt ve Stockholmu. Pokud jste náhle neměli čas pečlivě naplánovat návštěvu Stockholmu, turistická centra města vám pomohou se zorientovat. Zaměstnanci v centrech vám řeknou všechny potřebné informace, jako je otevírací doba muzeí, jak jet metrem, a poskytnou vám mapy města. Děkuji a šťastnou plavbu!

Trajekty do Stockholmu
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím. Dozvědět se více